Headquarters, 2nd Battalion, 9th Artillery
1 June 1966

 Lt. Col. Bruce Holbrook
Commanding Officer  

Maj. Paul E. Lenhart
Executive Officer

         Major: Joseph L. Hunter, William Schneider.        

         Captain: James N. Aragaki, Ellis C. Culpepper, Richard P. Erbacher, Clyde E. Gray, II, Charles W. Jackson, Robert Mandap,
                   Carl R. Morin, Jr., John B. Oliver, William L. Pryor, Jack L. Rucker,  Milton C. Thomason, Jermone Zechmann.        

         1st Lt: Thomas W. Butler, John P. Duffy, Jesse J. Glasgow, Jr., John S. Waller.        

         CWO3: William R. Kniery       

         CWO2: Robert W. Richards, Robert D. Scott        

         E-9: Blaise M. Ahuna         

         E-8: Thomas T. Avery, Richard P. Bates, Jr., Fred Stinson        

         E-7: James H. Garland, Chilson H. Howell, Jerold O. Naverud, James C. Walker        

         E-6: Byron Alexander, Charles D. Barnes, Owen E. Briles, Wayne L. Engum, Andrew J. Farmer, Wesley F. Gormley, 
                Glenwood E. Honrine, Frederick T. Hoy, Jr., Edward L. Hyman, Raymond J. Jackson, Hubert Keener, Ronald L. Kehl, 
                Cornell Lowery, Elmo H. McConnell, James E. Millsap, Homer W. Mundy, Charles R. Petersen, Joseph O. Tarquine,
                Edwin J. Tucker, Samuel Williams        

         E-5: James F. Baker, Raul A. Balquin, William Caraway, Ernest D. Kingcade, William C. Leach, Ervin E. Naylor,
                John H. Sawyers, Jr., Paul J. Slater        

         E-5: Richard Betts, Jr., Robert H. Burroughs, Marvin F. Cazell, Joseph B. Chandler, Joseph H. Davies, Jr., Richard S. Denby,
                James F. Flory, Pablo Gallegos, Clyde Griffith, Wardell Guyton, James E. Huckaby, Homer B. Mabley, Jerry D. Orr, 
                George Richardson, Jerry D. Shelley, Tom D. Tatum  

         E-4: Gary E. Altman, William E. Armitage, Richard F. Benoit, Milan W. Bohnsack, Jon D. G. Bower,  Raymond A. Bright,
                David G. Brown, James D. Brown, Michael L. Burnette, David J. Buschelman, Raymond Churchill, James R. Clegg, 
                Gary L. Cotter, Paul R. Craft, Johnnie L. Cummings, Moron R. Dixon , Ronald J. Easterday, Peter R. Glueck, 
                Ronald D. Gonsalvas,  Manuel Guerrero,  Linus P. Gums, Donald C. Heaton, Ned A. Holsopple, Eugune Humphries, 
                Kyle K. Hurd, Michael L. Kelly, William C. Kennedy, Donald C. Lance, John B. Leishear, William A. Mager, Charles H. Martyn, 
                Larry J. Oliver, Robert L. Perez, Michael A. Ross, William H. Ross, Larry L. Sawyer, Jerrell C. Sharpton,  Dale L. Sills, 
                Thomas H. Simpson, Robert C. Tibbals, Herman P. Williams,  J. D. Williams, Jr., Gerald W. Wolfe, Jesse F. Wood        

         E-3: Auther Anderson, James E. Beckwith, James R. Bethel, Joseph P. Broneak, Terrence C. Campbell,  Ronald W. Carew, 
                Gary N. Chase, Daniel L. Cole, John D. Collins, Ray G. Fink, Hugh B. Goetz, Tommy W. Greer, Otis M. Hamilton,
                Philip Haraiambou, Joseph E. Heath, Charles Hiortness, Gilbert D. Hunter, Norton T. Johnson, Russell S. Johnson, 
                Gareth G. Klimek, Daryl G. List, Walter F. Lotz, Jerry L. Marcy, Keenan Martin. Herman McFadden. Tyrone J. McIntosh, 
               
Norman McLeod, Jr., Charles A. Mershon, John B. Metzger, George F. Nagy. Edward R. Ostrowski, Robert C. Poarch,  
                Ronald D. Riddle, Irvin L. Roehm, Gordon G. Roufs, Benjamin R. Sabean, Daniel N. Sattler, Larry L. Sigler, Gary R. Smith,
                Ronnie R. Smith, Thomas R. Stephens, Terry Stuebner. David J. Tuck, Jose J. Villalpando, William  J. Wallace, John W. Walter, 
                John E. Walters, Douglas H. Watts, Raymond E.Weir, Gerald L. Yacavone, Elton Youngblood        

         E-2: Thomas S. Burda, Jr., John E. La Pointe, Dennis R. Thompson, Robert A. Welker.

 

 

A Battery , 2nd Battalion, 9th Artillery        

         Battery Commander: Captain: John P. Ferguson, Jr.        

         1st Lt: James M. Daly, Jr., Richard G. Higgins, Robert C. Zschoche        

         2nd Lt: Robert I. Knutson        

         E-4: John E. Barnaby, George G. Belle, Alvin L. Best, Jerry Brown, Jr., Victor A. Harcourt, Warren  Harrell, 
                Kenneth Henderson, Douglas Henderson, Jerry L. Holmes, Kazys Juskevicius, Clayton E. Kessler,  James L. Louk, 
                Peter Orgetas, Terry L. Russell        

         E-8: Donald W. Butcher        

         E-7: James A. King, Jr.        

         E-6: Cline L. Craven, Percy L. Ellis, Raymond M. Houle, Ray L. Justice, Peter H. Kottmer, Alfred C. Martin, William E. Rogers, 
                 Doyle Shoemake  

         E-5: Elbert L. Bacon, Arthur L. Bush, James S. Cantyne, James C. Curtis, Bennie D. Foote, Fred E. Gibson, James E. Myers, 
                 Lewis Roberts, Chalmer C. Swift, Jr., James C. Turner        

         E-4: John C. Black, Winfred P. Bone, Melvin Grier, Walter L Tilles        

         E-3: Tony F. Baldwin, Marvin Bassett, J. R. Bean, Jr., Leroy A. Booker, Clency Bowman, Thomas D. Cash, Gary L. Chapin, 
                 Rosario Composto, James C. Corder, Garen L. Crook, Oscar L. Daly, Richard Davenport , Charles T. Di Bello, 
                Andrew F. Dye, James C. Evans, Jr., Orlando Harrington, Robert W. Hill, Willie H. Johnson, James F. Jointer, Roy L. Jones, 
                Archer G. Jordan, Carl S. Jorgensen, John E. Keith, Jr., Walter W. Lee, II, Rondel L. Livesay, David G. Mann, Henry Mason, 
                Carroll W. Mayhew,
Spencer McCormick, Ricky O. Morris, Wilton J. Niles, Joseph A. Patasce, Edward R. Perales,  
                Michael J. Pnacek, Misael Ramirez, Arlo W. Richardson, Lawrence H. Robb, Harvey P. Rucker, Charles D. Shaver, 
                Robert O. Shepherd, Robert C. Stokes, Benjamin Thomas, Jr., James A. Thomas, Grover C. Thompson, 
                Frederick Trautman, Dale E. Wagers, Johnny M. Wakefield        

         E-2: Robert E. Markham, Lonnie O. Marshall, John W. L. Summers  

         E-1: John W. Kirk  

B Battery, 2nd Battalion, 9th Artillery  

         Battery Commander: Captain Frederick C. Rice.  

         1st LtMax R. Barron        

         2nd Lt: Wiliam F. Diehl, James A. Meger        

         E-8: Jimmie L. Winston        

         E-7: Therman L. Lowery        

         E-6: Claude T. Colley, Herbert L. Felder, Jess C. Hagemann, James L. Jenkins, Benson Macon, Jr., Lewis C. Sanders, 
                Arthur F. Shodahl, David P. Spears (KIA)        

         E-5: Alfonso Alonso, Login G. Bytof, James L. Epright, Jesus Gaona, Raymond E. Holder, Charles Humphries, Phillip A. Johnson, 
                Donald T. Lindgren, Ewell Peckenpaugh, Domingo M. Peralez, Faatau Togia         

         E-4: Leroy Banks, Filberto Barrera, James A. Feather, Emory G. Saylor        

         E-4: Larry L. Black, Dennis A. Block, Gayle E. Bruening, Shelby D. Bullock, Gary W. Catlett, Boyd B. Colyer, 
                Theodorus De Groot, Richard M. Devingo, Paul D. Hixson, Raymond E. Hobbs, Ronald R. Johnson, Robert A. Kessler, 
                James McBrayer, Jr., Andrew V. Melick, Jr., Jerry D. Phillips, Robert L. Ralph, Andrew S. Riser, Fred E. Smith, 
                Robert D. Waltmire, David O. Woods        

         E-3: Lawrence Bentman, Raymond M. Bishop, Johnnie F. Conine, Joseph H. Cook, Wilbert N. Cubit,    William J. Daiker, 
                 Larry J. Dodd, Leroy D. Ferrell, Morrie Ford, Max E. Gaither, Braley L. Harness, Orville D. Hawkins, James R. Herline, 
                 Michael J. Hoffman, George Hollabaugh, Douglas C. Johnson,  Larry E. Jolly, Richard E. Jones, James J. Lanier, 
                 Dave B. McIntyre, Ysidoro C. Meza, Timothy C. Michaels, Gary G. Nettles, Doyle L. Perry, Earle E. Pohl, 
                George E. Pruitt, Jr., Samuel Resendez, Perry L. Rhone, Glenn A. Robinson, Larry C. Rose, John B. Smith, Carl F. Stamper
                Jarvis D. Stargel, Greene D. Sweargen, William C. Tyler, Vincent Vigliotti, Howard E. Walker, Arthur D. Whitney, 
                Richard A. Williams, Howard E. Withrow  

         E-2: Marshall Barber, Bernard F. Bindeman, Ernesto Rodriguez, Dickie H. Rose        

         E-1: John B. Nash, Jr., Thomas D. Phillips.  

 

"C" Battery, 2nd Battalion, 9th Artillery        

         Battery Commander: Captain Ricardo A. Morales        

         1st Lt: Charles R. Lawrence, Ronald Von Freymann        

         2nd Lt: Bruce D. Hulin, Darrell R. Rumpf, Jr., Robert P. Williams        

         E-8: Wiley S. Taylor         

         E-7: Bobby D. Smith        

         E-6: Elfigo D. Bordeau, Jesus M. Camacho, Ezra N. Davis, Anderson Lewis, Richard F. Porter, Norman Smith        

         E-5: Marion Brownfield, James W. Burdick, Karl B. Eddy, Jr., Stephen F. Gauthier, Walter G. Hyatt, Larry D. Jenkins, S. J. Jenkins, 
                Gus M. Johnson, Thomas McClendon, Renaldo B. Mercado, Aubrey D. Ramsey, Jim J. Rooster, Darrell R. Young        

         E-5: Clarence O. Boyette, William B. Price, Milow Weems, Jr.  

         E-4: John P. Burns, Ronald S. Eye, Benjamin S. Moreno        

         E-4: James G. Barrow, Jimmie D. Beatty, Robert J. Blum, Alan J. Cariveau, Leroy M. Carlen, Vandelio Carrillo, James Davis,
                 Roy J. Edmonds, Roy E. Falls , Kenneth G. Frank, Gary L. Harrison, Donald  J. Howard, Michael D. Huseth,
                 Charles T. Johnson, Dillard J. Kinsey, Gene R. Little, Ronald C. Odenthal, Lloyd K. Owens, William D. Planck,
                 Billy N. Pope, William H. Saunders, Elrie Stephens, Jr., Edwards Straiter, Julius R. Uler, Thomas W. Wade,
                 Leo B. Wiechmann        

         E-3: Alexander Anderson, Thomas R. L. Barton, Charles D. Biddle, Maurice De Loatch, Thomas R. DeWitt, Paul E. Elliott,
                Marvin D. Frizzell, Donald L. Gibson, Joseph Grbin, Frank H. Griffin, Steven L. Hall, James M. Hawkins, Danny D. Holley,
                James Hughes, Robert Johnson, Jr., Leroy Johnson, Kelley Landrum, Jung W. Lee, Arthur L. Love, Levern Lucas,
                Harold E. Mallory, Charles M. Marion, Robert W. Martineau, Benjamin Mastridge, Michael J. Murphy, Felix Norman, Jr.,
                James H. Owens, John J. Portonova, Gary L. Pratt, David L. Robertson, Danny J. Ryan , Leon R. Scott, Bernard J. Show,
                Harold T. Simpson, Willard L. Stickles, Ronald J. Topa        

         E-2: Joseph Wright